Excelssior Education Society's
K.C.College of Engineering And Management Studies And Research

Student Achievement

Name of Department: ETRX

Sr.No. Activity Name (Cultural) Event Name Winners (Name of the Students) Rank Name of the college who organised Event
1 Cultural Fashion Show Vinay Mehulkar 1 Saraswati College of Engg.
2 Cultural Fashion Show Vinay Mehulkar 2 KCCEMSR
3 Cultural Fashion Show Samay Nikam 1 KCCEMSR

Sr.No. Activity Name (Sports) Event Name Winners (Name of the Students) Rank Name of the college who organised Event
1 Sports   Carrom Vinay Mehulkar 2 Datta Meghe College of Engineeering
2 Sports Power Lifting Ashwin Ayare 1 Maharashtra Power lifting association
3 Sports Carrom Saurabh Parab 1 KCCEMSR

Sr.No. Activity Name (Technical) Event Name Winners (Name of the Students) Rank (1st/2nd/3rd) Name of the college who organised Event
1 Technical Robo Track Lavish Madaan 1 Fr.Rodrigues institute of technology
2 Technical Robo Sumo Srikanth A N 1 Fr.Rodrigues institute of technology
3 Technical Precision Drive Sanket Shirke 1 KCCEMSR

Sr.No. Activity Name (NonTechnical) Event Name Winners (Name of the Students) Rank (1st/2nd/3rd) Name of the college who organised Event
1 NonTechnical Online photography Vishal Jadhav 1 KCCEMSR

B.E. students Mr. Vikas Gupta, Mr. Mohd.Irfan, Mr. Sandeep Prajapati and Mr. Sachin Chaturvedi qualified for E- YANTRA competition organized by IIT Bombay.

Mr. Ashwin Ayare of T.E. won First prize in power lifting competition organized by Maharashtra Power Lifting Association. Mr. Mandar Thakur, Mr. Sanket Shirke, Mr. Abhishek Patil and Mr. Suraj Vishwakarma participated and won many prizes in inter – collegiate technical competitions such as Precision Drive, aquabotics and Robo Race.

Ms. Ashwarya Deshmukh of T.E. was awarded “Best Smile” and “Best Skin” at “Shravan Queen” competition organized by Maharashtra Times.

The following students participated in Project Competition on 15th September 2015 (Engineer’s Day).


Sr.No. Name Topic Class
1 Shriyanka Debroy
Amruta Alone
Piano & Light Bot S.E.
2 Pramod Raut
Yash Kadam
Shantanu Paranjape
Smart Attendance T.E.
3 Rohit Patke
Rohit Jadhav
Deep  Varadkar
Autonomous Bot Using ARDUINO T.E.
4 Ajay Bhadane
Palash Nakhate
Divyesh Hathode
Bu stop announcement T.E.
5 Vinay Jadhav
Bhagyashri Raje
Sonali Bhambure
DTMF Based Home Automation T.E.
6 Abhishek Patil       
Suraj Vishwakarma
Sanket Shirke
Ardiuno Based Cell phone controlled robot B.E

Our students Rohit Patke, Pramod Raut, Shantanu Paranjpe, Deep Varadkar, Ashwin Ayarae, Varinder Singh Bansal, Sidhita Ghosalkar, Richa Bhatia, Saurabh Parab, Govind Pandey, Sayali Kulkarni, Sweta Patel, Chirag Jain, Reena K, Sachin Chaturvedi, Susmita Pradhan, Manit Malhotra, Ameya Kelkar, Biswajit Nayak, Viraj Palkar, Soumi S, Deepika A and Abhishek Patil presented their technical papers in Technical Paper Presentation Competition on Engineer’s Day on 15/9/2015.


DEPARTMENTAL RESULTS

Results for the Academic Year 2014-15

Year Percentage of Result
S.E. 26%
T.E. 52%
B.E. 61%

Toppers List

Year Name of the Student Rank CGPI
S.E. Ravina Mehata 1st 7.86
Pritesh kumar Singh 2nd 7.61
Suraj Mishra 3rd 7.36
T.E. Sanober Shaikh 1st 8.46
Vaishnavi Khadasne 2nd 8.23
Pratik Mangute 3rd 7.96
B.E. Reshma Ramesh 1st 74.25%
Uzma Chougle 2nd 72.77%
Supriya Vaidya 3rd 71.80%

News